W Hadlach Szklarskich sięga XIX wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Łastowieckich herbu Laryssa. Zbudowany został na przełomie XIX/XX wieku na miejscu starej murowanej rezydencji. Równolegle powstały murowane budynki stajni, kuźni, oranżerii, jak również drewniana oficyna dworek modrzewiowy.
    Dwór usytuowany jest z dala od wsi, a łączna powierzchnia terenu na którym się znajduje wynosi 8 ha.Jest to obiekt murowany o rozbudowanej bryle, położony w obrębie ogrodów krajobrazowych. 
    Park o kompozycji wieloosiowej założony został zapewne w XVIII wieku i przebudowany na przełomie XIX/XX wieku.
Zachowane są również założenia ziemne o charakterze obronnym. Ogrody rozplanowane na wierzchołku wzniesienia otoczonego z trzech stron doliną potoku, od strony zaś wierzchowiny, byłym ośrodkiem gospodarczym . Do parku prowadzą dwie bramy wjazdowe, jedna od strony wzgórza obronnego i mostu na potoku brama reprezentacyjna, druga od strony ośrodka gospodarczego w otoczeniu alei kasztanowej.
    Centralne miejsce na wzgórzu zajmuje pałac murowany, obok zaś wjazdu zachowany jest dwór drewniany. Zarówno od frontu pałacu jak również od strony elewacji frontowej rozciągają się dwie wielkie polany na obrzeżach których usytuowano altany drzewne, całość zaś zamknięta jest szpalerem lipowym i starodrzewiem częściowo o charakterze naturalnym zwłaszcza od strony stromych stoków.
    Pod skarpą dobrze zachowany parter wodny usytuowany pomiędzy wysokimi groblami pochodzenia sztucznego,
wzdłuż centralnej osi przebiega potok.


Po II wojnie światowej rezydencja należała do Skarbu Państwa będąc w zarządzie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Następnie była zarządzana przez NSZZ Policjantów. Od 2007 roku jest własnością Gminy Jawornik Polski.

Odwiedź nas

Skontaktuj się z nami

Imprezy okolicznościowe

+48 885 885 281

spoldzielnia.jawor@onet.eu

Rezerwacje:

+48 791 409 314

+48 516 434 041

zpphadleszklarskie@op.pl